Speranță reluată prin chirurgie cardiovasculară: bypass aorto-mezenteric cu evoluție favorabilă la o pacientă cu ischemie severă

Speranță reluată prin chirurgie cardiovasculară: bypass aorto-mezenteric cu evoluție favorabilă la o pacientă cu ischemie severă
Publicat: 1 septembrie 2025

Distribuie:

Cuprins

O pacientă redă un sens promisiunii: „Se mai poate face ceva”

După un istoric medical dificil și o intervenție anterioară pentru ischemie critică a membrelor inferioare – încheiată cu un bypass aorto-bifemural care i-a salvat membrele și a permis o recuperare completă – aceeași pacientă s-a confruntat, la doi ani distanță, cu o nouă provocare: ischemie mezenterică severă.

De această dată, fluxul sangvin spre organele digestive era grav compromis, din cauza stenozei avansate și a ocluziilor la nivelul trunchiului celiac și al arterei mezenterice superioare – ramuri majore ale aortei abdominale care alimentează intestinul cu sânge oxigenat.

 

Diagnosticul și contextul intervenției

Pacienta, cu istoric de ateromatoză severă și comorbidități precum cardiopatie hipertensivă și dislipidemie, a fost diagnosticată cu ischemie mezenterică cronică într-un context de ocluzie multiplă a ramurilor viscerale.

Simptomatologia – dureri abdominale postprandiale, scădere ponderală severă (15kg în 2 luni), tulburări digestive – reflecta suferința vasculară a intestinului. În plus, arterele implicate erau rigide, nepulsatile, iar fluxul sangvin era absent.

null

O intervenție salvatoare, în două direcții vitale

În cadrul unei echipe multidisciplinare,  medicii au decis efectuarea unei intervenții complexe: bypass aorto-mezenteric și bypass aorto-trunchi celiac, utilizând proteze de Dacron (material sintetic biocompatibil, frecvent utilizat în reconstrucții vasculare majore).

Etapele intervenției au inclus:

  • Liza aderențelor abdominale
  • Restabilirea fluxului sangvin de la aorta subrenală către trunchiul celiac, cu proteză Dacron de 8 mm
  • Bypass către artera mezenterică superioară, cu proteză suturată proximal în proteza de trunchi celiac printr-un cuff din petec de pericard bovin la nivelul arterei mezenterice superioare.

Rezultatul: reluarea fluxului pulsatil în zonele ischemice, stabilizarea stării pacientei și o recuperare postoperatorie bună.

Medic in timpul operatiei

O echipă care își asumă și cazurile dificile

Intervenția a fost realizată de echipa de chirurgie cardiovasculară a Spitalului MONZA, sub coordonarea Dr. Călin Popa împreună cu Dr. Bogdan Vintilă, echipă cu expertiză vastă în chirurgia vasculară majoră și în cazuri cu anatomii modificate și risc crescut.

Echipa medicală are o vastă experiență în gestionarea cazurilor complexe, inclusiv a celor considerate inoperabile, abordând fiecare situație cu precizie, prin tehnici reconstructive avansate și o evaluare minuțioasă a particularităților anatomice

Chirurgia cardiovasculară poate rescrie perspective

În mâinile potrivite, chiar și pacienții cu diagnostic vascular sever, cu istoric operator complex și anatomie dificilă, pot avea o nouă șansă. Acest caz este o dovadă clară că chirurgia cardiovasculară modernă nu înseamnă doar intervenții tehnice – ci grijă, viziune și curaj de a merge dincolo de convențional.

🫶 Dacă tu sau cineva drag ție se confruntă cu o afecțiune vasculară gravă, nu ezitați să cereți o evaluare în cadrul echipei noastre. Uneori, acolo unde pare că nu mai este nimic de făcut, încă există opțiuni.

Distribuie:

Articole din categoria Chirurgie cardiovasculară

Tratamentul chirurgical al unui anevrism aortic subrenal cu endoleak de tip I – o intervenție complexă realizată cu succes în cadrul MONZA ARES
Tratamentul chirurgical al unui anevrism aortic subrenal cu endoleak de tip I – o intervenție complexă realizată cu succes în cadrul MONZA ARES

Articole mai noi

Prin apăsarea butonului Trimite mesaj, sunt de acord cu prelucrarea datelor mele cu caracter personal (ce pot include și date cu caracter medical) în vederea furnizării serviciilor de către MONZA ARES. Pentru mai multe informații, accesați pagina notei de informare.

 Sună